A kormány keddi ülésén sürgősségi rendeletet fogadott el erről.
Az új rendelkezéssel gyakorlatilag csökkentették a tavaly novemberben bevezetett árplafont és kiterjesztették az árkompenzációra jogosultak körét: így senkinek sem kell 80 baninál többet fizetnie az áram, illetve 31 baninál a gáz kilowattórájáért - magyarázta a kormányülés utáni sajtóértekezleten Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
Hozzátette: a havi 500 kilowattóránál kevesebb villamos energiát használó lakossági fogyasztóknak ártámogatást is adnak, így nekik valójában 68 banit fognak számlázni a villanyáram kilowattórájáéért. Hasonló módon azoknak, akik 300 köbméternél kevesebb földgázt használnak el egy hónapban, 22 banit kell fizetniük az energiahordozó kilowattórájáért.
Az árplafon eddig 1 lej volt a villamosenergiánál és 37 bani a földgáznál, valamint azoknak járt árkompenzáció, akik havi 300 kilowattóránál kevesebb áramot, illetve 200 köbméternél kevesebb gázt használtak.
Popescu hozzátette: a rendeletben a villanyáram esetében 1 lejes, a gáz esetében 37 banis árplafont szabnak meg szinte minden más, nem lakossági fogyasztó számára, kivételt képeznek a távhőszolgáltatók és a nagy ipari fogyasztók, amelyeknél már léteztek árkedvezmények.
Mivel az energiaszolgáltatók jelentős rész nem vette figyelembe a tavaly novemberben bevezetett árkorlátozó intézkedéseket, a kormány múlt héten sürgősségi kormányrendeletben kötelezte a szolgáltatókat a tévesen kiállított lakossági villany- és gázszámlák kijavítására. Popescu szerint a fogyasztóvédelem az eddigi 50 ezer helyett immár 200 ezer lejes bírságot is kiszabhat a jogtalanul magas számlákat kiállító szolgáltatókra.
A miniszter kitért arra, hogy a keddi kormányülésen elfogadott sürgősségi rendelet nem visszamenőleges hatályú, így - bár a januári energiafogyasztásról még nem állították ki a számlákat - az újabb árkorlátozó intézkedések csak február elsejével lépnek hatályba.